
Dermatoskopia (mikroskopia epiluminescencyjna) - nieinwazyjne badanie zmian skórnych
Dermatoskopia (mikroskopia epiluminescencyjna) jest nieinwazyjną i całkowicie bezbolesną metodą diagnostyczną stosowaną w dermatologii. Badanie polega na ocenie znamion w dużym powiększeniu w celu wczesnego wykrycia czerniaka złośliwego.
Dermatoskopia pomaga w wykryciu znamion barwnikowych podejrzanych o nowotworowy charakter, które „na pierwszy rzut oka” niczym się nie różnią się od pozostałych. Poza tym, przy użyciu dermatoskopu można różnicować znamiona barwnikowe (które mogą stanowić punkt wyjścia dla rozwoju czerniaka) od innych, podobnych w wyglądzie, ale całkowicie niegroźnych zmian skórnych, takich jak brodawki łojotokowe czy naczyniaki.

W Polsce na czerniaka rocznie zapada ponad 2200 osób. Należy on do nowotworów o największej dynamice wzrostu. 30% czerniaków rozwija się na podłożu znamion barwnikowych. Każde NOWE znamie u pacjenta 40+ powinno wzbudzić czujność.
Grupa podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry
Dermatoskopii powinien poddać się każdy raz w roku, natomiast osoby mające predyspozycje do rozwoju nowotworu złośliwego skóry (czerniaka) powinny wykonywać badanie raz na 6 miesięcy. Badanie najlepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym, gdy skóra nie jest opalona.
Do grupy podwyższonego ryzyka zalicza się osoby, które:
- mają w rodzinie osoby, które zachorowały na nowotwory złośliwy skóry
- posiadają fenotyp skóry typu I lub II, które opalają się bardzo słabo lub wcale, mają piegi bądź znamiona o różnym wyglądzie, zwłaszcza duże, o nieregularnym kształcie lub nierównym kolorze
- doznały poparzeń słonecznych w dzieciństwie lub miały częsty kontakt z silnym słońcem w dzieciństwie lub młodości
- korzystają z solarium, narażają się na mocną ekspozycję na słońce
Kiedy należy natychmiast pokazać znamię lekarzowi?
Dermatoskopię należy natychmiast wykonać, gdy znamię:
- swędzi
- szybko rośnie
- łuszczy się
- krwawi
- ma nieregularne brzegi / niejednolity kolor
- zmienia się