Podstawowe informacje o korekcji małżowin usznych
Odstające małżowiny uszne są stosunkowo częstą wadą wrodzoną, będącą powodem kompleksów szczególnie w okresie dzieciństwa. W życiu dorosłym odstające uszy również nie dodają pewności siebie. Wada ta może być jednostronna oraz powiązana z różnym kształtem i wielkością małżowin. Małżowiny uszne z punktu widzenia kształtu i budowy są niezwykle skomplikowanym organem. Otoplastyka może rozwiązać odchylenia od normalnej pozycji małżowin usznych, ich wielkości i kształtu. Najczęściej wykonuje się przyciągnięcie odstających małżowin wraz z ewentualną modelacją kształtu lub zmniejszenie wielkości.

Przed operacją
Przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie konsultacji z chirurgiem plastycznym, podczas której pacjent otrzyma wszelkie niezbędne informacje odnośnie planowanego zabiegu, takie jak dokładny przebieg operacji oraz jakich efektów może się spodziewać. Ważnym kryterium zakwalifikowania pacjenta do zabiegu jest jej pełnoletność bądź zgoda opiekunów prawnych. Podczas takiej konsultacji chirurg plastyczny będzie mógł dokładne poznać oczekiwania pacjenta co do zabiegu i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Operacja
Operacja
Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym I trwa około godziny. Cięcie prowadzone jest w fałdzie za małżowiną uszną. Powstała blizna nie rzuca się więc w oczy i jest niewidoczna. Najpierw usuwa się nadmiar skóry za uchem, a potem oddziela się skórę od powierzchni chrząstki małżowiny usznej. Następnie chrząstkę przyciąga się do głowy i zaszywa skórę szwami wchłanialnymi. Po operacji nakłada się na uszy opatrunek elastyczny.
Po operacji
Po operacji
W dwóch pierwszych dniach po operacji uszy mogą boleć. Dolegliwości stopniowo znikają po zażyciu ogólnie dostępnych leków uśmierzających. Opatrunek na małżowinach pozostawia się na 7 do 10 dni. Po zdjęciu opatrunku zalecamy szczególną ostrożność. Oznacza to, że trzeba chronić małżowiny przed zranieniem, nie brać udziału w sportach zespołowych przez okres jednego miesiąca, a na noc chronić małżowiny paskiem elastycznym (opaska) lub opatrunkiem. Po miesiącu rana jest już dobrze zrośnięta.

