Podstawowe informacje o operacji powiek
Plastyka powiek wskazana jest zazwyczaj przy opadających powiekach oraz w momencie występowanie, tzw. worków pod oczami. W związku z tym, że skóra wokół oczu jest bardzo cienka i narażona na częste powtarzanie grymasów mimicznych, właśnie tutaj pojawiają się pierwsze oznaki starzenia się. Pierwsze zmiany związane z wiekiem można obserwować między 35 a 40 rokiem życia. Zabieg może być wykonany na powiekach górnych, dolnych bądź obu.

Przed operacją
Przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie konsultacji z chirurgiem plastycznym, podczas której pacjent otrzyma wszelkie niezbędne informacje odnośnie planowanego zabiegu, takie jak dokładny przebieg operacji oraz jakich efektów może się spodziewać. Ważnym kryterium zakwalifikowania pacjenta do zabiegu jest jej pełnoletność bądź zgoda opiekunów prawnych. Podczas takiej konsultacji chirurg plastyczny będzie mógł dokładne poznać oczekiwania pacjenta co do zabiegu i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Operacja
Operacja
Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Na górnej powiece cięcie prowadzi się w fałdzie powiekowym i wycina się fragment skóry i nadmiar tłuszczyku. Nacięcia na górnych powiekach (a więc także potem blizny) zostają ukryte w naturalnym załamaniu powieki. Na powiece dolnej cięcie jest pod rzęsami. W tym wypadku wycina się nieco skóry, modeluje się bądź wycina tłuszczyk oczodołowy. Czas trwania zabiegu to około półtorej godziny.
Po operacji
Po operacji
Zaleca się spanie z głową w górze. Przez okres minimalnie jednego tygodnia należy wstrzymać się od uprawiania ćwiczeń fizycznych, gdyż powoduje to podnoszenie ciśnienia krwi, a to po operacji jest niewskazane. W pierwszych dniach po operacji może wystąpić obrzęk powiek, mogą się także pojawić drobne siniaki. Po zabiegu można odczuwać wzmożoną wrażliwość na światło oraz większe łzawienie. Z tego powodu w tym okresie wskazane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych.